Ankieta

Ulubiona postać

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Wdmuchiwarka do światłowodów!

Światłowody są coraz ważniejsze jako element infrastruktury sieciowej. Jedną z metod wdrażania kabla w rurę osłonową jest wdmuchiwanie wykonywane w strumieniu sprężonego powietrza, wody oraz przy zastosowaniu dodatkowego mechanicznego podajnika. W Polsce wdmuchuje się kable o długości do ok. 2500 metrów za pomocą różnych technik. Producent wdmuchiwarek do światłowodów musi zadbać o to, żeby jego urządzenia eliminowały kłopoty, zachowując jednocześnie prostą obsługę.

Do czego służy wdmuchiwarka?

Nowoczesne konstrukcje charakteryzują się dużą czułością i precyzją. Maszyna musi mieć wysoką jakość wykonania pozwalającą na kontrolę nad kablem, jak również regulowaną siłę podawania kabla, często z dokładnością do 100 gramów. Urządzenia takie mają zabezpieczenia przez uszkodzeniem kabla, na przykład podczas przekroczenia ograniczenia siły działającej na sterownik. W innym wypadku mogłoby dojść do uszkodzenia kabla lub awarii wdmuchiwarki.

Najlepszym rozwiązaniem do wdmuchiwania, a także wciągania światłowodów, są pończochy światłowodowe. Produkcja wdmuchiwarek bierze pod uwagę fakt korzystania z właściwych materiałów, między innymi wysokiej jakości linek mających specjalny splot zwiększający wytrzymałość pończoch.

Pończochy do światłowodów mogą występować w różnych odmianach, między innymi jednouche i dwuuche, potrójne, wiązane, kevlarowe, nylonowe, galwanizowane oraz ze stali nierdzewnej. Są przeznaczone do przelotowego bądź miejscowego wdmuchowania światłowodów. Ich budowa pozwala na samozaciskowe wciąganie, a wysoka jakość zapobiega zerwaniu oraz umożliwia na profesjonalne wykonanie pracy.

Dodatkowy osprzęt

W związku z szerokim zastosowaniem producent wdmuchiwarek do światłowodów rekomenduje dokupienie dodatkowego osprzętu. Warto wymienić tutaj włókno szklane do wciągania kabli, krętlik (zapobiega skręcaniu kabli), żel poślizgowy, jak i spawarki do światłowodów. Dodajmy, że wysokiej jakości pończochy są wykonywane ręcznie z lin ze stali galwanizowanej. Mają dużą wytrzymałość i są dostępne w różnych odmianach, przy zachowaniu średnicy kabli od 6 do 33 mm i dopuszczalnym naciągu od 12 do 33 kN.

Wdmuchiwarki dzielone są na grupy oraz ze względu na przeznaczenie można wymienić maszyny do kabli o średnicy zewnętrznej powyżej 10 mm oraz do mikrokabli (średnica poniżej 10 mm). Poza tym mogą mieć różne podajniki: gąsienicowy, rolkowy, paskowy, jak również pozwalające na wdmuchiwanie bez podajników. Możemy mieć do czynienia także z różnymi napędami – pneumatycznym, hydraulicznym bądź elektrycznym.

Tagi

Polecamy również:

0 komentarzy do “Wdmuchiwarka do światłowodów!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciekawe cytaty

Mamy boga ognia, utopionego boga, a gdzie bóg cycków i wina?

Tyrion Lannister

Facebook

Mocne sceny w serialu Gra o Tron!