Ankieta

Ulubiona postać

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Na czym polega druku termiczny?

Sztuka poligraficzna wcale nie odeszła do lamusa i choć coraz częściej stawia się na zapisywanie myśli na nośnikach cyfrowych to nadal można liczyć na stare, sprawdzone czcionki drukarskie. Jednak i w tej dyscyplinie zachodzą poważne zmiany, które mają na celu udoskonalenie procesów drukowania oraz wpłynąć na zwiększenie jakości wydruku. Ze względu na jakość druku, szybkość i postęp technologiczny druk staje się coraz bardziej popularny oraz jest używany głównie w branży lotniczej, bankowej, rozrywkowej, detalicznej, spożywczej oraz medycznej.

Druk termiczny

Jedną z najnowszych technik oferowanych przez zakłady poligraficzne jest druk termiczny. Poniżej przedstawimy zasady powstawania takiego wydruku i odpowiemy na pytanie do czego jest on głównie używany. Zacznijmy od podstaw. Druk termiczny to technika, w której obraz drukowany jest na papierze termicznym za pomocą ciepła. Ciepło takie jest dostarczane przez kontrolowaną głowicę drukującą. Specjalny papier termiczny ma z kolei powłokę czułą na ciepło, która umożliwia wytwarzanie znakowania przez ciepło. Trzeba tutaj zauważyć, że druk termiczny nie wykorzystuje tuszu ani tonera w przeciwieństwie do wielu innych form drukowania, ale w dużej mierze zależy od papieru termicznego do produkcji obrazów.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje metod druku termicznego: bezpośredni druk termiczny i druk termotransferowy. W przypadku pierwszego z nich ciepło z głowicy jest spowodowane bezpośrednio do papieru termicznego. Warto zauważyć, że nowoczesny papier termiczny jest znacznie bardziej odporny na wpływy środowiskowe niż dotychczas, dzięki czemu kolor pozostaje świeży nawet przez kilka lat. Z kolei druk termotransferowy wykorzystuje specjalną folię termotransferową, żeby uzyskać nadruk na papierze. Gładka nawierzchnia takiej folii zapewnia drobny oraz ostry nadruk z lekkim blaskiem.

Taśma termotransferowa

Technika druku termicznego jest również bardzo popularna i często stosowana w tworzeniu etykiet ze względu na optymalną szybkość drukowania. Taśma termotransferowa stosowana jest z powodzeniem jako podstawa do drukowania wszelkiego rodzaju etykiet i paragonów. Uzyskiwane etykiety termotransferowe przeznaczone są do znakowania rozmaitych opakowań jednostkowych bądź zbiorczych.

Tagi

Polecamy również:

0 komentarzy do “Na czym polega druku termiczny?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciekawe cytaty

Mamy boga ognia, utopionego boga, a gdzie bóg cycków i wina?

Tyrion Lannister

Facebook

Mocne sceny w serialu Gra o Tron!